Uczelnie z kierunkiem dietetyka w Katowicach
Kierunek Dietetyka na Uczelniach publicznych w Katowicach 2022 /2023 - zasady rekrutacji
Dietetyka - Śląski Uniwersytet Medyczny - Zasady rekrutacji 2022 / 2023
Plan studiów na kierunku dietetyka na Śląskim Uniwersytecie Medycznym
Dietetyka jest nauką medyczną o żywieniu człowieka. Zajmuje się ona przede wszystkim zasadami żywienia człowieka zdrowego oraz chorego; oceną stanu żywności i wzajemnego oddziaływania leków na żywienie; kontrolą jakości produktów żywnościowych, a także warunków, w jakich są przechowywane; zapobieganiem chorobom dietozależnym; psychologią żywienia oraz edukacją żywieniową. Studenci dietetyki zgłębiają wiedzę m.in. z zakresu anatomicznej budowy człowieka, fizjologicznych podstaw żywienia czy chemii żywności, poznają także zasady racjonalnego żywienia. Równie ważne jest odpowiednie przygotowanie psychologiczne studenta do pracy z pacjentami. Do dietetyka zgłaszają się bowiem nie tylko osoby, które po prostu chcą schudnąć. Lwią część pacjentów stanowią osoby, które posiadają problemy zdrowotne i potrzebują indywidualnej diety. Dietetyk pomaga również chorym z zaburzeniami żywieniowymi, takimi jak bulimia czy anoreksja.
Państwowe uczelnie w Katowicach
Jedyną uczelnią państwową, która oferuje studia w Katowicach na kierunku dietetyka, jest Śląski Uniwersytet Medyczny.
ŚUM oferuje studentom studia I i II stopnia na kierunku dietetyka; tak w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Studia prowadzone są przez Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu. W ramach studiów I stopnia studenci mają do wyboru dwie specjalności: dietetyka kliniczna lub dietetyka stosowana. Z kolei w ramach studiów II stopnia studenci – po I semestrze studiów – wybierają jedną z czterech specjalności: profilaktyka żywieniowa, dietetyka pediatryczna, dietetyka w sporcie lub psychodietetyka.
Prywatne uczelnie w Katowicach
• Śląska Wyższa Szkoła Medyczna w Katowicach
AKTUALNOŚCI (swsm.pl)
ŚWSM w Katowicach oferuje kandydatom na studia kierunek dietetyka. Jest on realizowany zarówno na I, jak i na II stopniu studiów, w trybie stacjonarnym oraz niestacjonarnym. Opłaty za studia wnosi się w systemie ratalnym (2, 10, lub 12 rat) – jedna rata, wpłacana w systemie miesięcznym, wynosi od 456 zł za studia stacjonarne lub od 401 zł studia niestacjonarne.
• Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korfantego w Katowicach
GWSH nie prowadzi co prawda kierunku dietetyka, jednak oferuje kandydatom na studia zainteresowanych tą tematyką specjalność dietetyka i odnowa biologiczna, prowadzoną w ramach kierunku turystyka i rekreacja. Są to studia I stopnia, dostępne w trybie stacjonarnym oraz niestacjonarnym.
• Uniwersytet SWPS w Katowicach
Uniwersytet SWPS w Katowicach (pierwszy prywatny uniwersytet w Polsce!) ma w swojej ofercie nowatorski kierunek psychodietetyka. Są to studia I stopnia, prowadzone w trybie stacjonarnym oraz niestacjonarnym. Czesne za rok studiów na tym kierunku wynosi 7600 złotych.
• Wyższa Szkoła Medyczna w Sosnowcu
Dietetykę studiować można także w pobliskim Sosnowcu. WSM w Sosnowcu prowadzi kierunek dietetyka – są to studia I stopnia.
• Uniwersytet WSB Merito w Chorzowie
Kolejnym miastem aglomeracji śląskiej, w którym studiować można dietetykę, jest Chorzów. Działająca tam WSB oferuje studentom jednak nie kierunek, a specjalność: zarządzanie gastronomią i dietetyka. Są to niestacjonarne studia I stopnia.
Zasady rekrutacji na studia państwowe
Jeśli chcesz studiować dietetykę dziennie, na państwowej uczelni, nie ponosząc kosztów związanych z opłatami za czesne, wybierzesz z pewnością Śląski Uniwersytet Medyczny. Rekrutacja na studia stacjonarne i niestacjonarne I stopnia przebiega zgodnie z zasadami opisanymi w tabeli:
Z kolei rekrutacja na studia II stopnia przebiega w oparciu o średnią ocen uzyskanych podczas studiów I stopnia na kierunkach takich jak: dietetyka, zdrowie publiczne ze specjalnością dietetyka, żywienie człowieka, żywienie człowieka i ocena żywności, technologia żywności i żywienia.
Wybrane przedmioty wykładane na dietetyce
Na kierunku dietetyka wykładane są następujące przedmioty:
- anatomia człowieka;
- fizjologia człowieka;
- psychologia;
- biochemia ogólna i żywności;
- chemia żywności;
- mikrobiologia ogólna i żywności;
- parazytologia;
- genetyka;
- żywienie człowieka;
- analiza i ocena jakości żywności;
- dietoterapia;
- kliniczny zarys chorób;
- interakcje leków z żywnością.
Autor: Joanna Litwin